HR TANÁCSADÁS
HR tanácsadás Debrecenben és a Kelet-Magyarországon vagy online*. Jellemzően kis- és középvállalkozásokat támogatok a humán erőforrással kapcsolatos stratégiai és gyakorlati területeken. Azt vallom, hogy ahol emberek dolgoznak, ott szükségszerűen foglalkozni kell az emberi tényezőkkel és azok fejlesztésével.
Szervezetpszichológusként a szervezetfejlesztés emberi oldala, a humán erőforrással kapcsolatos kérdések azok, amelyekben a legnagyobb tudást és tapasztalatot szereztem. Célom, hogy olyan szervezeti működések kialakításában vegyek részt tevékenyen, ahol az emberek és kapcsolataik értéke kiemelten fontos alkotóeleme a hatékonyságnak. Munkámban fontosnak tartom a fenntarthatóságot és a felelős értékteremtést.
Kertész Tamara
munka- és szervezetpszichológus, szervezetfejlesztési tanácsadó
Mikor hasznos a HR tanácsadás?
Vannak olyan tipikus helyzetek egy szervezet életében, amikor abban az esetben is érdemes HR szakemberhez fordulni, ha cégen belül amúgy nincs humán erőforrásért felelős pozíció. Én az alábbi területeken tudom szakértelmemmel támogatni partnereimet:
- Jelöltek interjúztatása
- Újonnan felvett dolgozó(k) beillesztése
- Vezetők fejlesztése
- Közösségfejlesztés, csapatépítés
- Személyfejlesztés
- Megtartás
- Mentális egészségfejlesztő programok
- Változásmenedzsment
- Humán stratégia
- Karriermenedzsment
- Munkáltatói márkaépítés
- Munkahelyi well-being programok
- Munka- és szervezetpszichológia
- Szervezeti kultúra fejlesztés
- Edukáció
és Ti… - … mivel egészítenétek ki a listát?
Hogyan zajlik a HR tanácsadás?
Ahogyan az egyéni munkának, a céges együttműködéseknek is megvan a maguk menete. Akik először fordulnak HR területen külső szakemberhez, sokszor nem tudják, hogy mire számíthatnak a szervezetfejlesztés, HR tanácsadás során. Az alábbiakban mutatom, hogyan zajlik általában a közös munka, milyen mérföldkövekre lehet számítani. Természetesen a gyakorlatban több ponton módosulhat ez a forgatókönyv.
Az első lépés a kapcsolatfelvétel, amikor időpontot egyeztetünk egy általános auditra. Ez egy rövid meeting a megbízóval (HR szakember, ügyvezető, döntéshozó személy). Ezen a beszélgetésen körbejárjuk a témát, felvázoljuk a megoldási lehetőségeket, megbeszéljük a szerződés részleteit.
A következő szakaszban a tényleges diagnózisalkotás kap helyet. Vezetői, dolgozói interjúk, vagy különböző tudományos kérdőívek segítségével felmérjük a szervezet helyzetét az adott kérdésben. Ilyenkor átvilágítjuk a szervezetet, megkeressük a fejlesztendő területet.
Ebből következik a stratégiai tervezés, az akcióterv kidolgozása. Ezen szakaszban tervezzük meg azoknak a beavatkozásoknak és változásoknak a sorrendjét és részleteit, amelyeket a fejlesztési folyamatot alkotják majd. Kitaláljuk, milyen egyedi változások és beavatkozások vezetnek a kívánt eredményhez, hogyan fogjuk mérni ennek hatékonyságát és nekilátunk a kivitelezésnek:
amikor is implementáljuk a változásokat. Kommunikáljuk és bevezetjük a kívánt változásokat, lezajlanak az egyéni vagy csoportos fejlesztési folyamatok.
Amikor teljesült az akciótervben leírt fejlesztési folyamat, következik a lezárás, a projekt értékelése és kezdetét veszi az utánkövetés.
*: A HR tanácsadás alapvetően a cég emberi tényezőire fókuszál, ezért sokszor a leghatékonyabb a személyes kapcsolat és fizikai jelenlét a tanácsadó részéről is. Egyes HR folyamatok ennek ellenére kiválóan menedzselhetők online támogatással; amikor stratégiai kérdésekről egyeztetünk a döntéshozókkal, vagy valamilyen egyéb speciális körülmény miatt nem megvalósítható az „offline” jelenlét, mindent megteszünk a virtuális térben is azért, hogy emberibb kapcsolatokat, személyesebb munkaélményt biztosíthassunk a résztvevőknek.
Milyen kihívások előtt álltok éppen?
Vegyük fel a kapcsolatot!
HR tanácsadás Debrecenben és környékén vagy online
Tanácsadói óradíj 30.000Ft/óra
HR projektek egyéni árazás alá esnek, a kalkulációhoz vegyük fel a kapcsolatot!
HR TANÁCSADÁS TÉMÁJÚ CIKKEK A BLOGON
Mentális egészség a munkahelyen
A mentális egészség megőrzése valószínűleg a következő iránymutató trendek egyike...
Read MoreMi a TRÉNING? – Mit nevezünk TRÉNINGNEK és mit NEM
Mi a tréning?A workshopokról szóló tisztázó bejegyzésem után egy másik...
Read MoreMunkaerő-fejlesztés – akármekkora is a cég
Egy cég életében hatalmas lépés, amikor először fogalmazódik meg a...
Read MoreSzervezetfejlesztési módszerek az eszköztáramból
A szervezetfejlesztési módszerek igen szerteágazók, sokfélék lehetnek. Ahány szervezetfejlesztő cég,...
Read MoreIdőpont foglalása telefonon vagy e-mailben lehetséges
Vegyük fel a kapcsolatot!